PET-CT-scan bij borstkanker

Deze informatie is gecontroleerd door deskundigen.

Naar colofon
Opslaan

Met een PET-CT-scan kijkt je arts of de borstkanker is uitgezaaid. Bijvoorbeeld naar je longen, je lever en/of je botten. Een PET-CT-scan krijg je als je uitzaaiingen hebt in de lymfeklieren rond je borst. Of als je een vorm van borstkanker hebt die snel kan uitzaaien.

Lees op deze pagina over:

Wat is een PET-CT-scan?

Met een PET-CT-scan krijg je een PET-scan en een CT-scan tegelijk. Op een PET-CT-scan ziet de arts waar in je lichaam kankercellen zitten.

De arts gebruikt bij dit onderzoek een radioactieve vloeistof. Meestal is dit de stof FDG, en heet de scan FDG-PET-CT-scan.

Hoe gaat een PET-CT-scan?

De laborant spuit een radioactieve stof in je arm, in een bloedvat. Daarna moet je ongeveer een uur stil liggen. Je lichaam heeft tijd nodig om de vloeistof op te nemen. De radioactieve stof komt in de kankercellen terecht.

Als je lichaam de vloeistof heeft opgenomen kan de arts de kankercellen goed zien op beeld. Dan maakt de laborant de scan.

Tijdens de scan lig je op een onderzoekstafel. De tafel schuift een paar keer langzaam door de ronde opening van het apparaat. Het apparaat maakt eerst een CT-scan en meteen daarna een PET-scan. De computer maakt van de CT-scan en de PET-scan 1 beeld.

De scan duurt ongeveer 15 minuten tot een half uur.

Na het onderzoek

Na de scan kun je meteen naar huis. Je plast de rest van de radioactieve stof binnen 24 uur weer uit. De stof is niet gevaarlijk. Ook niet voor anderen.

Je hoort van je arts wanneer je de uitslag krijgt.

Voorbereiding op de PET-CT-scan

Wat je precies moet doen verschilt per ziekenhuis. Je krijgt daar van jouw ziekenhuis informatie over. Het is erg belangrijk dat je je houdt aan de adviezen, anders kan de scan niet doorgaan.

Heb je diabetes? Bespreek dan met de arts hoe je je voorbereidt.

Colofon

Met medewerking van:

Logo BVN

Borstkankervereniging Nederland

Patiëntenorganisatie

Website

Foto Carla Meeuwis

Dr. Carla Meeuwis

Radioloog, Rijnstate

Foto Mark Burgmans

Dr. Mark Burgmans

Radioloog, LUMC

LinkedIn

illustratie-arts-vrouw

Gwen Vuurberg, MSc.

Radioloog in opleiding, Rijnstate

illustratie-ervaringsdeskundigen-vrouwen

Vrouwen die borstkanker hebben (gehad)

Logo NABON

Werkgroep Voorlichting, Nationaal Borstkanker Overleg Nederland (NABON)

Gemaakt door de redactie van kanker.nl

Laatste update: april 2025