Voorstadium van baarmoederkanker (EIN)

Deze informatie is gecontroleerd door deskundigen.

Naar colofon
Opslaan

EIN is een voorstadium van baarmoederkanker. Endometrioïde intra-epitheliale neoplasie (EIN) kan ontstaan uit endometriumhyperplasie. Heb je de diagnose EIN gekregen, dan is een behandeling nodig om te voorkomen dat je baarmoederkanker krijgt.

Lees op deze pagina over:

Wat is endometriumhyperplasie?

Sommige vrouwen hebben jarenlang relatief veel oestrogeen ten opzichte van progestageen. Hierdoor wordt het baarmoederslijmvlies overactief. Het groeit veel harder dan de bedoeling is en wordt geleidelijk dikker. Dit heet endometriumhyperplasie.

Endometriumhyperplasie is vaak goedaardig.

Endometriumhyperplasie met afwijkende cellen (EIN)

Bij sommige vrouwen met endometriumhyperplasie wijken de cellen van het baarmoederslijmvlies af van gezonde cellen. Artsen noemen dit atypische hyperplasie of endometrioïde intra-epitheliale neoplasie (EIN).

Atypische hyperplasie of EIN is een voorstadium van baarmoederkanker. Een voorstadium is een afwijking die nog geen kanker is, maar dat wel kan worden. Zonder behandeling kunnen de afwijkende cellen uiteindelijk veranderen in baarmoederkanker. Dat gebeurt meestal heel langzaam.

Onderzoeken voor de diagnose EIN

Bij klachten, zoals bloedverlies na de overgang, neemt de arts met een lepeltje wat baarmoederslijmvlies weg. Dit heet een micro-curettage

Voor deze ingreep krijg je een plaatselijke verdoving of soms een lichte narcose. 

Een patholoog onderzoekt het weggenomen weefsel onder de microscoop.

Behandeling van EIN

Als je EIN hebt, adviseert de arts vaak om je baarmoeder te verwijderen. Uit voorzorg. Lees meer over baarmoederverwijdering (hysterectomie).

Ben je in de vruchtbare leeftijd en heb je nog een kinderwens? Dan kun je misschien een behandeling met hormonen (progestativa) krijgen. De arts bespreekt dit met je.

Colofon

Met medewerking van:

Foto Cor de Kroon

Dr. Cor de Kroon

Gynaecoloog-oncoloog, LUMC

LinkedIn

Logo Stichting Olijf

Olijf

Patiëntenvereniging

Website

illustratie-arts-vrouw

Prof. dr. Carien Creutzberg

Radiotherapeut, LUMC

Illustratie vrouwen

Vrouwen die baarmoederkanker hebben (gehad)

Gemaakt door de redactie van kanker.nl

Laatste update: november 2024