Trop de questions (te veel vragen)
Tijd voor de gyneacoloog. Ik wil niet, maar het moet. Zolang ik aan de Tamoxifen zit, moet ik ieder jaar een baarmoederslijmvlies meting en een algehele controle laten doen. Ik vraag me af of het echt nodig is, zeker omdat ik geen klachten ervaar. Ik heb mijn lotgenoten in Nederland er ook nog nooit over gehoord. Maar de huisarts was licht geïrriteerd over mijn bedenkingen. Waarom wachten tot er problemen zijn? Op mijn vraag wat voor problemen, kwam niet echt een antwoord. Kennelijk gaan verstandige Franse vrouwen ieder jaar preventief op controle. Een beetje zoals verstandige Nederlandse vrouwen naar de tandarts gaan. Dat laatste doen Franse vrouwen dan weer niet. Kwestie van prioriteiten, denk ik.
Dus ik heb via mijn appje een gyneacoloog uitgezocht en geboekt. Hij is me aanbevolen door een vriendin als een prettig no-nonsense type. Desondanks ga ik al bloednerveus de spreekkamer in en na een paar minuten staan mijn nekharen recht overeind. Bepaald geen klik. Ik vind hem kortaf en autoritair met veel te veel vragen. Waarom ik geen kinderen heb, waarom ik me nooit eerder door een gyneacoloog heb laten nakijken. Ik meen een oordeel te horen in zijn toon en schiet in een 'dat-bepaal-ik-altijd-zelf-nog-wel'- houding.
Dan komen er heel veel vragen over mijn borstkanker. Ik beantwoord ze, maar zit ondertussen bij mezelf te denken dat dit zonde is van mijn tijd; ik heb al een oncologe voor mijn borsten. Ik wil dat de gyneacoloog ff snel de onderkant controleert. En dat hij een baarmoederslijmvlies meting doet, want die moet ik hebben voor mijn volgende afspraak bij de oncologe. En dan wil ik hier weg. Ik houd de verwijzing naar hem uit. Hij pakt hem niet eens aan. Hij zegt dat als ik per se wil dat hij een echo doet, ik daar een aparte afspraak voor moet maken. Kan ik weer een halve dag op en neer naar de stad.
'Waarom heeft u eigenlijk chemotherapie gehad?', vraag de gynaecoloog, terwijl hij rustig door mijn dossier heen bladert. Ik schrik echt van die vraag. Krijg ik hier nou een te late second opinion? 'Ze zijn daar in de kankerkliniek niet zo van het uitleggen, ze hebben het gewoon gedaan', klaag ik. Hij zwijgt. 'Vanwege de Mammaprint?, opper ik. Hij knikt.
'Bent u al gemenopauseerd?', gaat hij verder. Weer zo'n vraag. Die ik zelf ook al meerdere malen heb gesteld aan mijn oncologe. Maar ze wimpelt hem telkens af. Terwijl het volgens mij best belangrijk is om te weten. En dat vindt deze gyneacoloog kennelijk ook. Ik voel een huilbui opkomen. Door de zenuwen en de frustratie met deze hele situatie. Ik heb nog altijd geen flauw idee van wat ze met mijn lichaam aan het doen zijn. Niemand vertelt mij ooit iets, ik moet alles zelf bij elkaar googlen. 'U mag de onderkleding verwijderen en de benen in de beugels plaatsen', zegt de gyneacoloog droogjes. Hij pakt een papier van de printer, tekent het en schuift het naar mij toe. 'Wat is dat?', vraag ik. 'U wilt toch weten of u in de overgang bent?, zegt hij, 'dit is een verwijzing voor een hormonentest. Geeft u de resultaten maar aan Madame uw oncologe'.
In de auto terug naar huis barst de huilbui los, wanneer mijn man voorzichtig van mening is dat een gyneacoloog dit soort vragen wel mag stellen.
15 reacties
Jeetje zeg…wat zijn sommige dokters toch ook horken. Natuurlijk heeft je man ergens gelijk dat een gynaecoloog zulke vragen stelt, maar het zal vooral ook de manier waarop zijn. Vooral als het een dokter is waar je geen klik mee hebt.
Ik vind het altijd vreemd dat anderen dan vol lof praten over dokters waar ik kriebels van krijg. Ieder zijn ding dus.
En dat gevoel niet te weten wat ze allemaal doen met je lijf…. Speelt de taal dan een rol? Of is het vooral de manier hoe het gaat in Frankrijk?
Hopelijk heb je de frustratie er wel uit kunnen gooien. Gelukkig hoef je dat niet ‘op z’n frans’ te doen.🙃
Een klik moet van twee kanten komen en ik had er al geen zin in, dus dan wordt het niks. Ik denk niet dat de taal een rol speelt, ik hoop het niet: ik denk graag van mezelf dat voldoende Frans spreek😜
Een hork, maar wel een die vragen stelt. En doorpakt. Maar erg confronterend, als je een eigen, onbeantwoorde vraag als een boemerang bij jezelf terugkrijgt.
Misschien wordt zijn onorthodoxe manier van doen juist gewaardeerd, vanwege dit recht op de kern, of het doel, afgaan. Mij lijkt dat de man een totaalbeeld wil krijgen. Niet zomaar iets wil doen.
Heel goed Anne, nu hoef ik niks meer te schrijven!
groet, van de Pals.
Dat deze gyneacoloog dezelfde vragen stelde, bevestigde dat mijn vragen relevant zijn. Achteraf gezien heb ik mijn frustratie over de informatievoorziening door mijn andere artsen een beetje op hem geprojecteerd.
Het gaat niet om de vraag, maar de toon, de context, het kader, de uitleg, de lichaamstaal. Jeetje meid, wat voor type heb je daar weer gevangen. Twijfels bij de mensenkennis van die vriendin 😉.
En het feit dat je weet dat je zodadelijk je broek moet laten zakken, dat helpt ook niet.
Intelligent zal hij wel zijn maar hij heeft klaarblijkelijk nog nooit van empathie gehoord. Wat een hufter.
Tsssss. Op basis van jouw blogs krijg ik het beeld dat er alleen maar autoritaire horken in de medische sector werken in Frankrijk. Ik begrijp je huilbui. Bah.
Liefs, Monique
Nou ja, sommigen zijn wel aardig. En jullie horen het verhaal alleen van mijn kant en ik ben inmiddels een beetje een open zenuw wat betreft doktoren.
Mijn God, wat een hork zeg! Krijgen die Franse doktoren bij hun geboorte geen empathie DNA mee? En natuurlijk kan zo'n gyneacoloog die dingen vragen, maar jij had het idee dat je naar een arts zou gaan die op zijn minst een beetje vriendelijk zou zijn (begrijp ik uit je verhaal). Gaat jouw man mee met de afspraken naar binnen?
Ik hoop dat de testen allemaal goed zijn!
Ik denk dat ze zo opgeleid worden. Mijn man gaat nooit mee. Dat is een bewuste keuze. Ik wil mijn eigen vragen stellen en conclusies trekken.
Wow, wat een gezellige vent 😣
Ik wou dat ik een zo'n preventief onderzoek had gehad, hier op Curacao was/is dat geen gewoonte bij Tamoxifen. Had mij denk een hoop ellende gescheeld.
Kwam jouw ellende door de Tamoxifen? Ik ga je blogs nog een keer lezen. Hoop dat het nu wel beter met je gaat
Ja al dat gedoe met de baarmoeder en bloeding was het gevolg van de Tamoxifen.
Gelukkig gaat alles nu echt heel veel beter, nog maar een jaar Tamoxifen🥳