Lourdes

Afgelopen mei zijn Lief en ik weer een aantal weken met de caravan op reis geweest door Frankrijk en Spanje. Dit jaar wilden we ook naar Lourdes, aan de voet van de Pyreneeën. Afgelopen jaren was er regen of kou voorspelt als we op reis gingen, maar nu waren de voorspellingen prima. Dus op naar de Pyreneeën. De week daarvoor had het hoog in de bergen nog flink gesneeuwd en vanaf de camping bij Lourdes hadden we prachtig uitzicht op de besneeuwde bergtoppen. Wat een mooi cadeau.

Vroeger heb ik nooit de behoefte gevoeld om Lourdes te bezoeken. Het zei me eigenlijk niet zoveel. Tot Anja (Dasje). 

Anja was een lotgenoot en medeblogger hier op kanker.nl. Ik ontmoette haar voor het eerst tijdens een bijeenkomst van kanker.nl, ergens in het land. Ze kwam binnen, knuffelde haar lotgenotenvriendinnen, bij wie ik aan tafel zat, en deelde armbandjes uit. Armbandjes die ze uit Lourdes had meegenomen.

"Ik vind jou ook lief, Lenneke," zei ze. "Jij krijgt er ook één."

Zo was Anja. Gul, warm, hartelijk, gelovig en een groot liefhebber van Lourdes. Jaarlijks ging ze als verpleegkundige met een groep pelgrims mee. Ze is er meer dan twintig keer geweest. Zelfs toen ze zelf ziek was, bleef ze gaan.

Anja overleed in juli 2023. Ik heb haar uitvaart online gevolgd. Het ontroerde me dat alle coupletten van het Lourdeslied, het lied van Bernadette, werden gezongen door een nichtje. Voor Anja. Omdat zij zo van Lourdes hield.

Als protestants meisje heb ik heel weinig, eigenlijk niets, met heiligverklaringen en Mariaverering. Ik was dan ook benieuwd wat Lourdes met mij zou doen. Lourdes is misschien wel het bekendste bedevaartsoord van de christelijke wereld. Jaarlijks komen miljoenen mensen hiernaartoe, uit alle windstreken.

Het heiligdom is groot. Indrukwekkend. Maar wat mij het meest raakte, was de sfeer. Een serene rust.

En al die mensen.

Mensen, sommigen zichtbaar getekend door ziekte of een lichamelijke beperking, die op zoek zijn naar… ja, naar wat eigenlijk?

Naar troost. Naar hoop. Naar liefde. Naar erkenning. Naar een aanraking. Naar spiritualiteit. Naar genezing misschien. Of naar een wonder. Een teken dat God hen ziet?

De rots waar Maria zou zijn verschenen wordt aangeraakt en gekust. Mensen slaan een kruis, bidden zachtjes of blijven zwijgend staan.

Al die mensen…

We zitten een poos op een van de banken en ik ervaar verstilling. Later lopen we langs de vele souvenirwinkels. Ik zie de armbandjes. Precies hetzelfde armbandje als dat ik ooit van Anja kreeg. Ik denk aan haar. Ineens is ze weer heel dichtbij.

's Avonds gaan we naar de lichtprocessie. Honderden kaarsjes bewegen langzaam door de schemering. Er wordt gezongen. Opnieuw ervaar ik die verstilling. Het is eenvoudig en indrukwekkend tegelijk.

En terwijl ik daar op een bankje zit, ervaar ik het opnieuw dat God zich laat vinden als je Hem zoekt. 

 

 

 

 

 

 

 

6 reacties

Mooi en liefdevol geschreven, Lenneke.

Ik ben zelf niet gelovig, en dat ben ik ook nooit geweest. 
Maar ik ben  ooit in Lourdes geweest. Eerder uit nieuwsgierigheid, en ja, het is een prachtige omgeving

Wat me daar enorm geraakt heeft, was de sfeer. Die diepe rust, de oprechte devotie en het intense geloof van zoveel mensen.

Ik herinner me die lange rij zieke en minder valide mensen die geduldig aansloten om te baden in het water van de bron. Ik herinner me de groepen die biddend en zingend de kruisweg volgden. Voor elke statie moest een lange stenen trap beklommen worden. Sommigen deden dat op hun knieën. En wie dat niet meer kon, werd door jonge vrijwilligers gedragen. Trede voor trede. Zonder haast. Zonder klagen.

Dat zijn beelden die je niet meer vergeet. Daar heb ik gezien hoeveel kracht mensen uit hun geloof kunnen putten. Dat heeft een diepe indruk op mij nagelaten en daar heb ik nog altijd enorm veel respect voor.
❤️, Willy

Laatst bewerkt: 22/07/2026 - 05:02

Och lieve Lenneke, ik moet zo nogal eens huilen de laatste tijd. Ik ben helemaal niet gelovig, maar Anja's gulheid en optimisme en liefde, daar hield ik wel heel veel van. 

En ik herinner me zo goed haar nichtje dat al die coupletten zong op haar uitvaart. En haar dochter, die zei dat haar moeder helemaal geen rust gevonden had maar juist nog midden in het leven stond. En hoe Anja ons allemaal verbonden heeft.

En dit is ook helemaal niks voor mij, maar ik brand sindsdien kaarsjes, in kerken, voor ons kankerlijders, voor onze geliefden, en altijd nog voor Anja.

Dank voor je mooie blog! XXX 

Laatst bewerkt: 23/07/2026 - 20:25