Het Theater van de Tastende Vinger
Nou, daar staat-ie dan, mijn nieuwste pennenvrucht in Kanker voor Dummies: een ode aan het intiemste van alle medische toneelstukken – het urologisch consult. Of, zoals ik het zelf maar heb genoemd: Het theater van de Tastende Vinger.
Iedere man die er ooit zijn broek voor heeft laten zakken, weet dat dit geen gewone doktersafspraak is. Dit is een ritueel, een choreografie, een samenspel van latex en waardigheid (waarbij dat laatste meestal het onderspit delft). Het begint al in de wachtkamer, waar mannen zwijgend naast elkaar zitten alsof ze in een bus naar het front zijn gestapt. En het eindigt met de arts die, gewapend met zijn handschoen, beveelt: “Ontspan u maar.”
Ja hoor dokter, dat klinkt ongeveer alsof je een kip vraagt kalm te blijven terwijl je haar richting de oven schuift.
In mijn verhaal neem ik jullie mee door dat hele tafereel – van de stoïcijnse blik in de wachtzaal tot het moment dat je weer rechtop staat en doet alsof er niks gebeurd is, behalve dat je plots een tikkeltje meer begrijpt van de kwetsbaarheid van het bestaan. En tegelijk ook van de humor, want geloof me: als je hier geen komedie in ziet, dan ben je verloren.
Dus wie benieuwd is naar hoe een vinger tegelijk kan zoeken naar een prostaat én de grenzen van je waardigheid, die mag zich tegoed doen aan mijn nieuwste hoofdstuk. En voor wie dit allemaal al achter de rug heeft: wees gerust, je staat er niet alleen voor. Er is een hele broederschap die zwijgt, fronst en soms gniffelt – en ik heb hun verhaal voor één keer maar eens hardop verteld.
5 reacties
Ik moest ongepast hard lachen met de "vinger aan de pols". Gekke plek voor je pols... 😁.
Als vrouw heb ik daar een aantal keren tussen gezeten, tussen die stoïcijns kijkende mannen, die ongemakkelijk werden omdat er plots een vrouw in hun midden zat. Alsof ik verdwaald was. Maar de nierverwijdering gebeurde door een uroloog en de voorbereiding en controle moesten dan ook daar gebeuren. Ik herinner me vooral de meest donkere en stille aller wachtkamers!
Voor vrouwen is er de gyneacoloog. Medische verkrachting, ik kan het niet anders omschrijven. Toch telkens een traumatische ervaring die dagenlang nazindert. Mijn medeleven dus aan jullie mannen die naar de uroloog moeten!
Toen ik bestraald werd, was er toch een moedige man die mij aansprak en met wie ik dan een kort gesprek heb gehad. Die bijvoorbeeld vroeg welke Gleasonscore ik had. Hij had 7, ik 9...
Praat met een maat, een lotgenoot, het kan je wereld veranderen.
Klopt en ik ben al meer dan vijf jaar daarnaar op zoek. Maar op mijn leeftijd met mijn kanker... Een lotgenoot is niet te vinden. Ik ben altijd de "afwijkende" kanker in de wachtzaal, op dagziekenhuis. En die laten de meesten liever links liggen want die zijn idd, terecht en te begrijpen, ook op zoek naar die lotgenoot/lotgenoten. Ik gun het hen van harte, maar ben er soms ook wel een beetje gezond jaloers op.
Nou, je hebt mij toch?
En zo leer je ook nog iets bij over prostaatkanker.
Je weet nooit waar dat allemaal goed voor is.
Mijnheer Liebens?
Ik hoor het Katrien, mijn huisarts, nog zo zeggen. Haar roep naar mij in de wachtzaal.
Mijn allereerste afspraak met haar. En meteen haar vinger in mijn poep. Voor de goede zaak. Dokter, wilt u mijn prostaat eens onderzoeken, a.u.b. ?
En ik was superblij dat ik de moed had gevonden om naar haar toe te gaan. Had ik nog langer uitgesteld, zou de pijn in de knoken waarschijnlijk beginnen en zou de ellende niet te overzien zijn geweest.
Ik kan er nog steeds niet bij dat er nog zoveel totaal onnodige schaamte bij mannen heerst als het op een prostaatonderzoek aankomt. Veel ellende zou vermeden kunnen worden !
Marc.👍👍