Via Vraag het een professional kun je vragen stellen aan een deskundige op kanker.nl. Bijvoorbeeld een vraag over je diagnose of de onderzoeken die je krijgt. Of vragen over je behandeling en de bijwerkingen daarvan. Ook kun je bij ons terecht voor vragen over je leven met/na kanker. De deskundige kan met je meedenken en uitleg geven. Goed om te weten: de professionals vervangen nooit je eigen arts, verpleegkundige of hulpverlener. Die blijft altijd je eerste aanspreekpunt.
Hoe kunnen we je het beste helpen?
Heb je een vraag over iets in je online patiëntendossier? Bespreek die altijd eerst met je arts. Heb je er daarna nog vragen over, dan kun je bij ons terecht. Maar vraag altijd eerst je arts.
Stel je vraag zo duidelijk mogelijk
Wat zet je in je vraag? Dit kan belangrijk zijn om te noemen:
- Welke onderzoeken je hebt gehad
- Het stadium van de ziekte
- Kenmerken van de tumor, bijvoorbeeld hormoongevoeligheid of genmutaties
- Uitslagen van onderzoeken: bijvoorbeeld de PSA-waarde of de CIN-uitslag
- De eindconclusie in het verslag van weefselonderzoek
Heb je vragen over bijwerkingen of gevolgen van de behandeling? Schrijf dan bijvoorbeeld:
- Welke medicijnen je gebruikt of hebt gebruikt
- Wanneer je bestraling kreeg
- Wanneer je geopereerd bent
Heb je vragen over omgaan met kanker? Schrijf dan bijvoorbeeld:
- Welke problemen je ervaart. Heb je bijvoorbeeld last van angst of onzekerheid, of problemen met je relatie? Of heb je vragen over hoe het gaat met je werk?
Wat kun je beter niet doen?
- Plaats niet het hele verslag van weefselonderzoek.
- Plaats geen afbeeldingen van scans of röntgenfoto's.
- Plaats geen foto’s van bobbeltjes, vlekjes en dat soort dingen.
- Plaats geen namen, telefoonnummers, mailadressen van jezelf of zorgverleners.
Gebeurt dit toch? Dan moeten we dit soort extra gegevens helaas verwijderen.
Vind je het moeilijk om een vraag te stellen? Dan kunnen de voorlichters van kanker.nl helpen bij het maken van een vraag.
Goed om te weten:
- Alle vragen en antwoorden zijn openbaar. Elke bezoeker van kanker.nl kan de vraag en het antwoord meelezen. Gebruik daarom altijd de naam die je hebt gekozen toen je een account aan hebt gemaakt.
- Onze professionals stellen geen diagnose, geven geen second opinion en geen behandeladvies. Heb je klachten die door kanker kunnen komen, dan kun je het beste naar je huisarts gaan.
Hoe werkt het?
- Om een vraag te kunnen stellen heb je een account nodig. Heb je een account dan moet je eerst inloggen.
- Kies de professional(s) aan wie je een vraag wilt stellen. Klik op Stel je vraag en klik daarna op vraag versturen.
- De professional probeert je vraag zo snel mogelijk te beantwoorden.
- Je krijgt een melding op je overzicht met activiteiten als je vraag beantwoord is.
uitslag HPV en PAP3a1
Beste Cor,
Ik ben in afwachting naar een verwijzing van een gynaecoloog, naar aanleiding van een PAP3a1 met HPV uitstrijkje. Ik lees wisselende informatie over hoe ernstig deze uitslag is. Wat vooral mijn vraag is, hoe groot is de kans dat dit behandeld moet worden?
Daarnaast nog een aanvullende vraag over HPV: in hoeverre moet ik voorzichtig doen dat ik dit overgeef aan iemand anders? Kan dit bijvoorbeeld ook via een wc bril worden overgedragen?
Hartelijk bedankt alvast!
Antwoord
Beste Mevrouw J,
De kans op een afwijking die behandeld moet worden (CIN III of HSIL) is klein: denk ongeveer 10%.
HPV is niet overdraagbaar door handdoeken en WCbrillen. Het wordt overgedragen tijdens het vrijen. En dan niet alleen door gemeenschap maar ook door vrijen met handen / vingers of orale sex.
Met vriendelijke groet,
Cor de Kroon.
Beste Cor,
Hartelijk dank voor uw reactie. Dit stelt mij wat gerust.
Nog 1 aanvullende vraag. Ik zie op thuisarts.nl dat genitale wratten wel via handdoeken kunnen worden overgedragen. Is dat dan omdat dit een ander hpv virus is?
Bedankt alvast!
Beste MevrouwJ,
Ander type HPV inderdaad maar dat is niet het verschil. Het gaat om de plek waar het virus zit: wratten zit dat aan de buitenkant en komen er huidschilfers met het virus in de handdoek. Bij CIN kan dat niet.
Maar strik genomen klopt mijn opmerking 'HPV wordt niet overgedragen...' dus niet inderdaad. Het moet zijn 'HPV bij CIN wordt niet overgedragen....'. Dat is beter en minder verwarrend.
Met vriendelijke groet,
Cor de Kroon