Hoe werkt het? (klik om te openen)

Via Vraag het een professional kun je vragen stellen aan een deskundige op kanker.nl. Bijvoorbeeld een vraag over je diagnose of de onderzoeken die je krijgt. Of vragen over je behandeling en de bijwerkingen daarvan. Ook kun je bij ons terecht voor vragen over je leven met/na kanker. De deskundige kan met je meedenken en uitleg geven. Goed om te weten: de professionals vervangen nooit je eigen arts, verpleegkundige of hulpverlener. Die blijft altijd je eerste aanspreekpunt.

Hoe kunnen we je het beste helpen?

Heb je een vraag over iets in je online patiëntendossier? Bespreek die altijd eerst met je arts. Heb je er daarna nog vragen over, dan kun je bij ons terecht. Maar vraag altijd eerst je arts.

Stel je vraag zo duidelijk mogelijk

Wat zet je in je vraag? Dit kan belangrijk zijn om te noemen:

  • Welke onderzoeken je hebt gehad
  • Het stadium van de ziekte
  • Kenmerken van de tumor, bijvoorbeeld hormoongevoeligheid of genmutaties
  • Uitslagen van onderzoeken: bijvoorbeeld de PSA-waarde of de CIN-uitslag
  • De eindconclusie in het verslag van weefselonderzoek

Heb je vragen over bijwerkingen of gevolgen van de behandeling? Schrijf dan bijvoorbeeld:

  • Welke medicijnen je gebruikt of hebt gebruikt
  • Wanneer je bestraling kreeg
  • Wanneer je geopereerd bent 

Heb je vragen over omgaan met kanker? Schrijf dan bijvoorbeeld:

  • Welke problemen je ervaart. Heb je bijvoorbeeld last van angst of onzekerheid, of problemen met je relatie? Of heb je vragen over hoe het gaat met je werk?

Wat kun je beter niet doen?

  • Plaats niet het hele verslag van weefselonderzoek.
  • Plaats geen afbeeldingen van scans of röntgenfoto's.
  • Plaats geen foto’s van bobbeltjes, vlekjes en dat soort dingen.
  • Plaats geen namen, telefoonnummers, mailadressen van jezelf of zorgverleners.

Gebeurt dit toch? Dan moeten we dit soort extra gegevens helaas verwijderen.

Vind je het moeilijk om een vraag te stellen? Dan kunnen de voorlichters van kanker.nl helpen bij het maken van een vraag.

Goed om te weten:

  • Alle vragen en antwoorden zijn openbaar. Elke bezoeker van kanker.nl kan de vraag en het antwoord meelezen. Gebruik daarom altijd de naam die je hebt gekozen toen je een account aan hebt gemaakt.
  • Onze professionals stellen geen diagnose, geven geen second opinion en geen behandeladvies. Heb je klachten die door kanker kunnen komen, dan kun je het beste naar je huisarts gaan.

Hoe werkt het?

  • Om een vraag te kunnen stellen heb je een account nodig. Heb je een account dan moet je eerst inloggen.
  • Kies de professional(s) aan wie je een vraag wilt stellen. Klik op Stel je vraag en klik daarna op vraag versturen.
  • De professional probeert je vraag zo snel mogelijk te beantwoorden.
  • Je krijgt een melding op je overzicht met activiteiten als je vraag beantwoord is.

Resultaat uitstrijkje: hpv, geen afwijkende cellen

Ik heb een vraag over het uitstrijkje en de uitslag ervan (ben 30).

De uitslag van mijn eerste uitstrijkje was: HPV aanwezig, maar geen afwijkende cellen. Na een half jaar een tweede uitstrijkje gedaan met als resultaat: geen afwijkende cellen. Ik word over 5 jaar weer opgeroepen.

Maar dan is 5 jaar best lang, toch? Het kan dan toch zo zijn dat tussen nu en 5 jaar mijn lichaam het virus niet opruimt en dat het virus afwijkende cellen veroorzaakt? Wie weet draag ik het virus al langer mee?

Antwoord

Beste Flythru,

We weten natuurlijk niet wanneer je geinfecteerd bent geraakt. Maar juist als je al heel lang besmet bent, is de kans dat je nog afwijkende cellen maakt heel klein: dat was dat al gebeurt en waren er dus al afwijkende cellen ontstaan en gevonden.

De reden dat t 2e uitstrijkje een half jaar na het vinden van HPV wordt afgesproken is juist ingevoerd voor t geval je de HPV  nog maar kort voor het 1e uitstrijkje had gekregen. Dat was er immers nog geen tijd om afwijkende cellen te maken.  Door een half jaar te wachten kun je dan zien of er beginnend afwijkende cellen ontstaan. Als dat niet zo is, dan weet je dat de afweer zo goed is dat de HPV zo onderdrukt wordt door de afweer dat er geen afwijkende cellen zullen ontstaan. Zelfs niet als de HPV wel blijft.

Hoop dat dit je helpt!

Met vriendelijke groet,

Cor de Kroon

Laatst bewerkt: 21/11/2022 - 10:46

Hartelijk dank voor het antwoord, Cor. De controlfreak in mij denkt: waarom dan na een jaar niet nogmaals testen, een jaar is ook nog best kort? Maar ik ga er dan maar vanuit dat mijn lichaam het in dat geval dan opruimt, zoals je uitlegde.

Laatst bewerkt: 21/11/2022 - 10:46