Bijna 6 jaar voorij....

 Het is alweer bijna 6 jaar gelden dat ik de diagnose 'borstkanker' kreeg. Ik herrinner me dat nog als de dag van gister.

Allereerst schaam ik me een beetje dat het zolang heeft geduurd voordat ik weer een blog schrijf, zeker omdat er echt best veel lotgenoten zijn die de blogs lezen maar mijn schrijfskils waren echt een poosje helemaal weg. Ook op mijn gedichtenpagina van FB heb ik lang niets geschreven. Maar dat terzijde en nu tot de orde van de dag.

Ten eerste zou ik het fijn vinden om te weten hoe of het met lotgenoten gaat. Ik zie immers dat er heel veel lotgenoten zijn die mijn andere blogs lezen. Dat doet mij goed daar zijn ze ook voor en wie weet haal je er erkenning en/of wat steun uit. Ook mijn website liweda57.jimdofree.com wordt veel gelezen. Mocht je daar (nog) eens gaan kijken dan zou ik het fijn vinden als je daar ook een berichtje achterlaat.

Tja, bijna 6 jaar alweer, de tijd vliegt. Ik zal proberen te vertellen over ca de laatste drie jaar hoe of die verlopen zijn en waar ik nog tegenaan gelopen ben en nog loop.

Ik begin in juli 2023. Na veel ongemakken bij het gebruiken van antihormoon- therapie had k besloten om te stoppen met het gebruik daarvan. Een weloverwogen beslissing moet ik zeggen want je stopt niet zomaar met iets wat aabevolen wordt om het 5 jaar te slikken.Maar ik was de vermoeidheidheid waar ik veel last van had, zat. Ook had ik erg last van gewichtstoename. Ik was 13 kilo aangekomen. Pffffff, van maatje 38 naar maat 44 +. Door de vermoeidheid was de conditie ook gewwoon slecht. Redelijk snel op de teentjes getrapt of te wel, kort lontje. Het genieten van de leuke dingen koste  soms gewoon  moeite vooral het genieten van mijn kleinkinderen was erg vermoeiend. Dat vond ik nog het ergste, niet optimaal kunnen genieten van hen en van alle andere kleine dingen en daar baalde ik van. 

Dus met de oncoloog dit besproken en zij stond achter mijn besluit. " Je hebt ze nu drie en een half jaar geslikt en dat is meer dan het minimum dus mag je er dan ook mee stoppen". Ikke blij...... (note; dat geld natuurlijk niet voor iedereen, doe het altijd in overleg). Dus dacht ik dat ik nu wel weer snel meer de oude zou worden. Ja, dat was te posietief gedacht. Maar als je een positief mens bent dan denk je ook zo..... In ieder geval ging het allemaal niet helemaal zoals k verwachte. Het ging me allemaal veel te langzaam, ongeduldje dat ik ben. Mentaal voelde ik na een paar weken echt wel verbetering, ik kreeg veel meer zin in van alles alleen.......mijn lijf liet me nog flink in de steek. als ik dacht; ik voel me goed ik ga vadaag lekker dat en dat doen, kwam ik echt niet verder dan de eerste 'dat'. Ik bleef maar snel moe en dat irriteerde me mateloos. Sporten viel niet mee, wandelen was snel vermoeiend en zo ging dat maar door. Daar komt ook nog bij dat ik fibromyalgi  heb dus dat speelt ook een rol. Werd er knap vervelend van. Wide ik toch te snel?

                                                               Denk eens even na...... 

Je hebt heel wat meegemaakt, BSp operatie, 25 bestralingen en ruim een half jaar chemotherapie. Ruim drie en een half jaar hormoontherapie waarvan het eerste jaar tamoxifen waar ik echt heel slecht op reageerde. Dat lijf heeft veel te verduren gehad.Er is veel in het lijf kapot gemaakt. Ook natuurlijk wat kapot moest maar ook heel veel goede cellen. Drie x in het ziekenhuis, één x voor longontsteking twee maal wondroos in de geopereede borst. Emotioneel was ook best heavy want 2020 was precies het corona jaar dus bijna alles alleen moeten hendelen. Weing tot geen bezoek mits tot aan de voordeur. Dus dat heeft er allemaal goed ingehakt en nu dacht ik; het is nu alemaal voorbij. 

                                                            Dus Wat te doen.........

Grote stap terug; langzaam opbouwen, niet te snel alles willen, leren nee zeggen als je je niet goed voelt, soms toegeven aan je vermoeidheid en even rust nemen. Weet ik van te voren dat ik morgen iets ga ondernemen, bijv. met de kleinkinderen, neem ik vandaag rust. Moet er iets in huis gedaan worden, alles spreiden over de dag of dagen. Deze ochtend sporten dan de middag rust. Ik ben best een bezig bijtje en wil alles zelf doen dus ik heb dat echt wel moeten leren. 

Langzaamaan lukte het me wel. Het kost tijd. Ik betrap me er nog steeds op dat ik soms teveel doe. Maar ja dan voel je je goed en dan doe je snel teveel. Er zijn best wel wat dingen die mij nog moeite kosten, bijv mijn kleinzoon 18 mnd, kan ik niet optillen. Mijn kracht is danig afgenomen. Ik train daar wel voor maar het blijft tot dusver stabiel en gaat niet echt vooruit. Mijn conditie is door het langzaam opbouwen iets toegenomen. Ik merk dat ik er gewoon aan moet blijven werken en rekening moet houden met mijzelf. Soms moet ik me er echt wel aan toe zetten om iets te ondernemen, wandelen bijv,maar ik doe het wel. En zo gaan we langzaam vooruit. 

Wat ook heel fijn is dat ik in al die jaren weer een flinke haardos op mijn hoofd heb na helemaal kaal te zijn geweest. Het is dan wel grijs terug gekomen na blond te zijn geweest. Het is alweer aardig lang aan het worden. Voordien had ik lang haar tot op mijn billen maar het groeit gelukkig lekker door.

Er is wel één ding wat nog best aan mij knaagt: ik heb een BSp operatie gehad en ca een half jaar later is mijn andere borst verkleind middels een operatie. Ik ben van zijn totaliteit van cup D naar B gegaan. Best een sprongetje... Maar nu zijn we weer een poos verder en dan zie ik toch weer en groot verschil. Door de OK en de bestraling ziet mijn geopereerde borst er kwa stevigheid uit als van een jonge meid (zeg ik gekscherend) door littekenweefsel e.d. en mijn andere borst als een hangend theezakje die toch nog groter is dan de andere borst.  (ben ook de jongeste niet meer hihi). Zou ze het best toch wel weer zo goed als even groot willen zien. BH met vulling dragen is ook niet alles en als ik voor de spiegel sta dan merk ik dat ik me hieraan toch flink kan irriteren  Ben benieuwd of er nog meer lotgenoten zijn die hier tegenaan lopen.

Borstkanker en alles er omheen maakt meer kapot dan je denkt. Soms is het moeilijk om positief te blijven maar lotgenoten, blijf er altijd tegen vechten en probeer positief te blijven denken. Het is zwaar maar er komt ook weer een betere tijd. Vertrouw op jezelf en op je naasten, mensen en dierbare om je heen. Zij geven je kracht om je hier doorheen te slaan.

Heel veel liefde, kracht en sterkte gewenst van mij.....

Liweda

 

Note; Ik zou het fijn vinden als je een reactie wilt plaatsen. Dank je wel.....

 

 

 

6 reacties

22 september 2025 om 09.38

Hallo Liweda

Zes jaar dat is al een hele tijd. 
Goede en slechte momenten horen daar zeker bij. 
Ik heb zelf sinds vorig jaar november uitgezaaide borstkanker. Het is bij mij palliatief. Hormoon therapie is niet aangeslagen dus nu chemo. Na 13 keer chemo begin ik nu ook wel te merken dat het ook de energie aantast. Gelukkig ben ik positief ingesteld en is het glas altijd halfvol. Ik hoop dat ik dat vast kan houden. Als ik lees dat mensen (net als jij) al zover jaren extra tijd hebben gekregen, geeft mij dat veel kracht. 
Ik hoop ook voor jou dat dat helpt🤞🤞🤞veel sterkte. Lieve groet Carla 

Laatst bewerkt: 22/09/2025 - 09:38

Hoi Carla.

Wat naar om te lezen dat het bij jou uitgezaaid is en dat hormoontherapie niet is aangeslagen. Die chemo is inderdaad echt naar. Langzaamaan kan het je energie opslurpen. Fijn dat je de kracht hebt om het glas halfvol te laten zijn en ik hoop dat je dit kan vasthouden.  Met positieviteit kom je heel ver. Het maakt je sterk.

Het geeft mij inderdaad een vechters mentaliteit als ik ook van andere hoor of lees dat ze al zoveel jaar geleden ook deze rot ziekte hebben gehad en nog steeds "schoon" zijn. Maar ook voor mijn kleinkinderen resp. 5 en 2 jaar jong, blijf ik vol kracht. 

Ik wens jou dan ook heel veel kracht en sterkte toe, 

"Elke chemotherapiedosis vereist moed, en jij gaat er doorheen met een vastberadenheid die bewonderenswaardig is. Blijf volhouden, want je bent sterker dan je denkt.”

Lieve groet, Liweda.....

Laatst bewerkt: 23/09/2025 - 17:06
29 september 2025 om 07.51

Hallo Liweda, bedankt voor je reactie en lieve woorden.  Afgelopen vrijdag heb ik mijn pruik opgehaald . Mijn haar wordt nu toch wel erg dun. Dus zal het niet lang meer duren voor het helemaal uitvalt. Ik heb daarom ook besloten met de coolcap te stoppen. Zo nu weer een nieuwe fase in. Gelukkig voel ik mij verder goed.  Hoe gaat het met jou ? Heb je al een besluit genomen om je borsten weer gelijk te laten maken? Ik wens je veel sterkte en kracht. Lieve groetjes Carla 

Laatst bewerkt: 29/09/2025 - 07:51

Hoi Carla, 

Sorry voor mijn late reactie. Was hier een beetje druk en eerlijk gezegt even niet aan gedacht. 

Hoe gaat het nu. Kan je het allemaal een beetje aan?  Die coolcap had ik ook geprobeerd maar helaas kon ik daar niet tegen. Ik ging ervan van mijn stokkie 🫣 dus al snel mee gestopt. Ik begon mijn haar al na de vijfde kuur te verliezen dus snel kaal. Ik heb gewerkt met petjes en mutsjes. Hoe is je pruik, gaat dat goed? Heb je steun van anderen om je heen? Het is fijn als je e.a. met anderen kan delen.

Ik heb nog steeds niet besloten of ik wel of niet weer een aanpassing aan mijn borsten wil doen. Ik heb het in 2021 ook al laten aanpassen maar er zit toch wel weer een verschil in. Ik heb ook aan één kant niet zoveel trek in een operatie. Ik heb wel eindelijk na veel verschillende bh's te hebben geprobeerd, eindelijk bh's gevonden die redelijk goed zitten zonder vulling erin en een beetje eigen aanpassing. Ze lijken nu onder mijn kleding redelijk gelijk en dat vindt ik het belangrijkst.  

Ik hoop dat je het glas nog steeds half hebt en het ook zo kan houden.

Veel sterkte en kracht voor jou.

Lieve groet, Liweda......

Laatst bewerkt: 24/10/2025 - 15:19
27 oktober 2025 om 08.20

Hoi Liweda

Geen sorry hoor, we hebben allemaal ook zoveel aan ons hoofd. Als ik nu niet snel reageer vergeet ik het anders misschien ook weer.

Ik snap dat je niet zit te wachten op weer een operatie, zolang je andere oplossingen kunt vinden waar je je goed bij voelt is dat toch prima.

Met mij gaat het gelukkig nog goed. Wat kleine dingetjes maar die worden opgelost. Volgende week weer scan en uitslag. Dat blijft toch iedere keer weer spannend. Ik vraag mij dan ook af hoelang ik met die chemo door kan\moet gaan.  Echt even een lijstje maken voor de oncoloog.

Positief blijven houdt je op de been. 

Veel sterkte en kracht voor jou. 
Lieve groetjes Carla 

Laatst bewerkt: 27/10/2025 - 08:20

Heel veel succes volgende week met bij de scan. 

.Idd is een lijstje met vragen wel handig bij de oncoloog.  Als je eenmaal daar bent vergeet je de meeste vragen weer. Kom je thuis en dan denk je; ships, ben dat vergeten te vragen. Herkenbaar 🫣.

Heel veel sterkte. Zal aan je denken.......

Lieve groet Liweda....

Laatst bewerkt: 28/10/2025 - 09:35