Via Vraag het een professional kun je vragen stellen aan een deskundige op kanker.nl. Bijvoorbeeld een vraag over je diagnose of de onderzoeken die je krijgt. Of vragen over je behandeling en de bijwerkingen daarvan. Ook kun je bij ons terecht voor vragen over je leven met/na kanker. De deskundige kan met je meedenken en uitleg geven. Goed om te weten: de professionals vervangen nooit je eigen arts, verpleegkundige of hulpverlener. Die blijft altijd je eerste aanspreekpunt.
Hoe kunnen we je het beste helpen?
Heb je een vraag over iets in je online patiëntendossier? Bespreek die altijd eerst met je arts. Heb je er daarna nog vragen over, dan kun je bij ons terecht. Maar vraag altijd eerst je arts.
Stel je vraag zo duidelijk mogelijk
Wat zet je in je vraag? Dit kan belangrijk zijn om te noemen:
- Welke onderzoeken je hebt gehad
- Het stadium van de ziekte
- Kenmerken van de tumor, bijvoorbeeld hormoongevoeligheid of genmutaties
- Uitslagen van onderzoeken: bijvoorbeeld de PSA-waarde of de CIN-uitslag
- De eindconclusie in het verslag van weefselonderzoek
Heb je vragen over bijwerkingen of gevolgen van de behandeling? Schrijf dan bijvoorbeeld:
- Welke medicijnen je gebruikt of hebt gebruikt
- Wanneer je bestraling kreeg
- Wanneer je geopereerd bent
Heb je vragen over omgaan met kanker? Schrijf dan bijvoorbeeld:
- Welke problemen je ervaart. Heb je bijvoorbeeld last van angst of onzekerheid, of problemen met je relatie? Of heb je vragen over hoe het gaat met je werk?
Wat kun je beter niet doen?
- Plaats niet het hele verslag van weefselonderzoek.
- Plaats geen afbeeldingen van scans of röntgenfoto's.
- Plaats geen foto’s van bobbeltjes, vlekjes en dat soort dingen.
- Plaats geen namen, telefoonnummers, mailadressen van jezelf of zorgverleners.
Gebeurt dit toch? Dan moeten we dit soort extra gegevens helaas verwijderen.
Vind je het moeilijk om een vraag te stellen? Dan kunnen de voorlichters van kanker.nl helpen bij het maken van een vraag.
Goed om te weten:
- Alle vragen en antwoorden zijn openbaar. Elke bezoeker van kanker.nl kan de vraag en het antwoord meelezen. Gebruik daarom altijd de naam die je hebt gekozen toen je een account aan hebt gemaakt.
- Onze professionals stellen geen diagnose, geven geen second opinion en geen behandeladvies. Heb je klachten die door kanker kunnen komen, dan kun je het beste naar je huisarts gaan.
Hoe werkt het?
- Om een vraag te kunnen stellen heb je een account nodig. Heb je een account dan moet je eerst inloggen.
- Kies de professional(s) aan wie je een vraag wilt stellen. Klik op Stel je vraag en klik daarna op vraag versturen.
- De professional probeert je vraag zo snel mogelijk te beantwoorden.
- Je krijgt een melding op je overzicht met activiteiten als je vraag beantwoord is.
Weghalen longmetastasen verstandig?
Beste Dr Kwakman en team.
Ik ben 54 jaar oud, goed in conditie en in juni '22 is bij mij een darmtumor gevonden:
cT1-2N+?(heterogene afwijking hoog in mesorectum) M+? (nodus long) met ook pre sacrale klier. Geen MSI. her2 amplificatie. BRAFwt ,RASwt.
Na bestraling en 6x CAPOX kuren is de primaire tumor verdwenen. Echter de 8-10 plekjes in beide longen zijn ontstaan in 2023 en groeiende. Nu heb ik de mogelijkheid via second opinion om deze te laten weglaseren met een nieuwe Limax laser. Daarbij moeten ze de onder kwab van de linkerlong ook wegnemen vanwege een metastase tegen de slagader.
Mijn eigen oncoloog is zeer sceptisch en denkt dat daarmee de kanker niet uit mijn lichaam is en ik alleen maar schade aanbreng. Twee teams staan dus qua denkwijze tegenover elkaar. Zelf ben ik euforisch want ik kan mogelijk van palliatief naar curatief maar ben ook onzeker geworden.
Wat vind u?
Is er een mogelijkheid om CTC te laten testen of een liquid biopsie om te kijken of er mogelijk nog iets circuleert?
Alvast enorm bedankt!
Eric
Antwoord
Beste Eric,
Ik begrijp dat deze verschillende denkwijzen u in een spagaat kunnen brengen en voor onrust kan zorgen.
De uitzaaiingen in de longen bestaan begrijp ik al twee jaar en groeien geleidelijk. En sinds die tijd heeft u geen chemotherapie gehad. Dat betekent dat de ziekte (ten opzichte van gemiddeld) langzaam groeit en zich niet heel agressief gedraagt.
Over het algemeen is het niet zeker of een lokale behandeling (operatie, Limax laser) van longuitzaaiingen van darmkanker tot levensverlenging of genezing kan leiden, maar er zullen mensen waarbij dit wel zo is. Wat we wel weten is dat je hierdoor wellicht een behandeling met chemotherapie kunt uitstellen, en dat je klachten van de uitzaaiingen die er nu zijn zou kunnen voorkomen. Daar tegenover staan de mogelijke complicaties van een operatie.
Gezien het beloop van de ziekte, uw leeftijd en goede conditie kan ik me een lokale behandeling van de longuitzaaiingen goed voorstellen (hoewel ik niet weet hoe uitgebreid de operatie voor u zal zijn).
Een liquid biopsie of ctDNA voegt nu niet zoveel toe. Als je voor de operatie circulerend tumor DNA aantoont, kan het vanuit de longuitzaaiingen komen. En wat te doen als je het na de operatie aantoont? Dan weten we (nog) niet of een aanvullende behandeling met chemotherapie van toegevoegde waarde is, terwijl het wel altijd bijwerkingen geeft.
Ik hoop dat dit u helpt in uw overweging.
Succes en groet
Dank u wel voor het uitgebreide advies! Ik heb wel chemo gehad van sep 2024 tot mei2025, toen kon ik het mentaal niet meer aan, de metastasen groeien nu weer.
Nogmaals dank en groeten,
Eric