‘Pak de regie en help je lichaam zo goed mogelijk’

Peter


Acht jaar geleden kreeg Peter (54) de diagnose prostaatkanker. De prognose was somber: de tumor was agressief en uitgezaaid naar het weefsel eromheen.  De artsen konden de tumor niet operatief weghalen en stelden een palliatieve behandeling voor. Maar Peter besloot zelf onderzoek te doen. “Ik wilde weten welke mogelijkheden er nog waren, en wat ik zélf kon doen.”

Tekst: redactie kanker.nl, januari 2026

Een andere kijk op gezondheid 

Peter sprak met lotgenoten en ging voor een second opinion. Ook wees een familielid hem op een arts die integraal werkt: iemand die kijkt naar de hele mens en niet alleen naar het medische probleem, de ziekte. Zo’n integrale arts heeft aandacht voor het complete plaatje van iemands gezondheid. En ook hoe dat te verbeteren, vooral door gezonde voeding en leefstijl. “Dat was een keerpunt,” zegt Peter. “In plaats van alleen te wachten op de volgende scan, kon ik zelf aan de slag met voeding, beweging, slaap en verminderen van stress.”

Gezonder leven

Onder begeleiding van deze arts veranderde Peter stap voor stap zijn leefstijl. Hij ging nu bijna dagelijks wandelen in de natuur, zorgde voor een vast slaapritme en verlaagde zijn werkdruk. “Stress bleek een van de belangrijkste factoren in hoe ik mij voelde. Het beïnvloedt je weerstand, de balans in je darmen, je eetpatroon: eigenlijk alles.”

Zijn eetgewoonten pakte hij ook grondig aan. Suiker, alcohol en rood vlees schrapte hij bijna helemaal van zijn menu. Groenten, fruit en onbewerkt en biologisch voedsel kwamen ervoor in de plaats. “Eerlijk is eerlijk: in het begin deed ik dat uit noodzaak, maar later merkte ik hoe goed ik me erbij voelde. Bovendien wist ik waar ik het voor deed: mij beter voelen, het liefst beter worden en mijn immuunsysteem versterken.”

Een nieuw vooruitzicht

Via zijn second opinion kwam Peter uit bij een experimentele hormonale behandeling in een ander ziekenhuis. Deze behandeling zorgde ervoor dat de tumor 80 procent kleiner werd. Nu was opereren wel mogelijk. “De operatie was succesvol, maar helaas waren er nog wel tumorresten achtergebleven. In overleg met mijn reguliere en integrale artsen, koos ik ervoor om eerst mijn immuunsysteem de kans te geven deze tumorresten op te ruimen. Aanvullende reguliere behandelingen hielden we achter de hand.”

Verrast

Inmiddels is hij acht jaar verder, en nog altijd zonder meetbare tumorwaarden.  “Ik ben ervan overtuigd dat mijn leefstijlverandering daar een belangrijk aandeel in had.” Destijds was er in het ziekenhuis nauwelijks aandacht voor leefstijl. “De artsen waren verrast dat het zo goed met me ging, maar niemand vroeg: wat doet u zelf om aan uw gezondheid te werken? Dat begint nu gelukkig te veranderen. Ik zou het mooi vinden als elk ziekenhuis een leefstijlspreekuur zou hebben, en elke arts meer over leefstijl zou weten.”

Kanker is topsport 

Peter zet zich nu in als vrijwilliger bij de Prostaatkankerstichting om anderen te inspireren. “Ik wil laten zien dat je zelf ook iets kunt doen. Je hoeft niet alleen maar te wachten op de volgende uitslag of behandeling. Elke stap, hoe klein ook, kan een verschil maken.” Voor hem was eigen regie nemen een manier om te overleven. “Als je alleen maar afwacht wat artsen zeggen en aandragen, word je een lijdend voorwerp. Ik wilde een leidende rol.”

“Een integraal arts zei ooit tegen me: Kanker is topsport. Een topsporter let op gezonde voeding, neemt genoeg rust en vermijdt stress om goed te kunnen presteren. Als kankerpatiënt moet je ook alles geven en hard werken om je lichaam te ondersteunen en in optimale conditie te brengen en te houden, vind ik. Pak de regie en help je lichaam zo goed als je kunt.”