Nieuw Leefstijlroer voor mensen met kanker: praktisch hulpmiddel voor meer grip tijdens en na behandeling

20-04-2026

Leefstijlroer bij Kanker


Op initiatief van de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NFK) lanceren Stichting kanker.nl en de Vereniging Arts & Leefstijl het Leefstijlroer bij kanker. Dit praktische hulpmiddel is speciaal ontwikkeld voor mensen die kanker hebben of hebben gehad.

Goed overzicht van wat een patiënt zélf kan doen voor een gezonde leefstijl

Het nieuwe Leefstijlroer bij kanker is het directe resultaat van de Doneer Je Ervaring-peiling die NFK in 2024 uitvoerde onder ruim 5.500 (ex-)kankerpatiënten. Daaruit blijkt dat 70% minstens één leefstijlonderwerp zou willen bespreken met een zorgverlener. Toch wordt het gesprek met de zorgverlener niet altijd gevoerd. Bijna 75% gaat zelf op zoek naar informatie over leefstijl. Online-informatie wordt niet altijd als bruikbaar ervaren en mensen weten lang niet altijd waar zij terechtkunnen voor hulp.  

Het Leefstijlroer bij kanker biedt zorgprofessionals handvatten om het leefstijlgesprek te voeren in de spreekkamer. Tegelijkertijd krijgen mensen die leven met en na kanker hiermee een praktisch en overzichtelijk hulpmiddel dat inzicht biedt in wat zij zélf kunnen doen op het gebied van voeding, beweging, slaap en andere leefstijlthema’s. 

“Je bent vaak zo overweldigd dat je niet aan leefstijl denkt. Als het Leefstijlroer zichtbaar op het bureau ligt, nodigt het uit om erover te praten. Dat maakt de drempel lager en geeft overzicht. Het helpt ook om zelf regie te voelen, in een periode waarin je hoofd al vol is”, zegt een patiënt die meedeed aan de gebruikerstest voorafgaand aan de lancering.

Verdiepende patiëntinformatie toegankelijk op kanker.nl

De inhoud van het Leefstijlroer bij kanker is gebaseerd op het ‘Compendium Leefstijl en Kanker’ van Vereniging Arts en Leefstijl. In het online informatiedossier 'Gezond leven met en na kanker (leefstijl)' staat de informatie duidelijk beschreven voor (ex-)patiënten.

Met dit initiatief zetten NFK, Stichting kanker.nl en Vereniging Arts & Leefstijl een belangrijke stap in het versterken van eigen regie en passende ondersteuning voor de inmiddels ruim 900.000 mensen die in Nederland leven met en na kanker. Het Leefstijlroer bij kanker is mogelijk gemaakt door financiering vanuit de Coalitie Leefstijl in de Zorg.