Een verrassend jaareinde 2025 en een nieuwe 2026 - Net even anders

Ik ging op 13 november 2025 met plasklachten naar de huisarts. Ik dacht nog plasje inleveren en waarschijnlijk een pilletje en dan is het weer oké. Op basis van rectaal onderzoek leek het haar toch beter om een PSA test te gaan doen.

2 dagen later de testuitslag en die was niet goed PSA = 6.8, niet wereldschokkend maar wel te hoog.  Na overleg met de huisarts een verwijzing gekregen voor de uroloog. De eerste actie was een MRI laten maken van de prostaat. Op 8 december kreeg ik hier de uitslag van te horen; PIRADS 5 en een T2, volume 49 ml en density 0,14. Dit was de eerste kennismaken met een nieuwe wereld, vol met afkortingen en kreten die niks zeggen. Maar met de verkregen toelichting begreep ik dat aanvullend onderzoek noodzakelijk was. Op 16 december een biopt ondergaan en op 23 december de uitslag hier van gekregen T3bN0M0, wat dus ook niet goed was. De biopten moesten ook nog langs de patholoog voor een nadere analyse. Uitslag hiervan was ook niet goed Gleason score 7b c.q. INSUP3. Hiermee sloten we het jaar 2025 af.

Verwijzing gekregen voor een PSMA PET/CT scan, uitslag hiervan was T3bN?M0, concreet; ongunstige hoog risico en een agressieve vorm van prostaatcarcinoom. Uit de scan was niet helemaal te halen of er ook een uitzaaiing in de linker, bekken lymfeklier zat. Deze bleek een hele mooie naam te hebben; arteria iliaca externa. Maar goed, wat heb je eraan.

Vanuit het MDO (Multi disciplinair overleg, bestaande uit 16 medici) kreeg ik de volgende feedback men wilde nog even een coloscopie (darmonderzoek) gedaan hebben aangezien ze iets ongewoons zagen bij de endeldarm. Tevens kreeg ik een tweetal opties voor de behandeling van de prostaattumor, om vast over na  te denken; optie 1 RARP (robot geassisteerde verwijdering van de prostaat + PLKD (lymfeklier verwijdering link) of optie 2 Radiotherapie (25 fracties / bestralingen) en 2 jaar ADT Hormoontherapie.

Gelukkig bleek de coloscopie geen verrassingen te bevatten, hoe blij kun je dan zijn dat je maar 1 tumor hebt. Maar welke keuze gaan we nu maken? Dit gedeelte vond ik het meest lastige van hele proces tot nu toe, zo'n beetje als, wil je jouw auto aan de linkerkant total-loss gereden hebben of heb je voorkeur voor de rechterkant. Afspraak gemaakt met de uroloog voor extra toelichting tevens een afspraak gemaakt met de radiotherapeut voor ook enige vragen. Hier een weekend over na lopen te denken en de maandag erna via een telefonisch consult zowel de uroloog alsmede de radiotherapeut mijn keuze laten weten.  

In een volgende artikel zal ik hier iets meer over vertellen en waar ik nu in het proces sta.