HOVON 88 (Leukemie, CLL)

  • Gesloten voor deelname sinds 21-12-2012

Dit onderzoek is inmiddels gesloten voor deelname. Indien er informatie beschikbaar is over onderzoeksresultaten, dan wordt dit getoond onder het kopje 'onderzoeksresultaten'.

Doel onderzoek

  • Onderzoeken bij hoeveel patiënten een voorbehandeling met chemotherapie zorgt voor stabilisatie van de ziekte, zodat de stamceltransplantatie kan plaatsvinden.
  • Onderzoeken wat de bijwerkingen zijn van deze voorbehandeling.
  • Onderzoeken hoeveel patiënten baat hebben bij een allogene stamceltransplantatie.

Behandeling

De behandeling bestaat uit verschillende delen.

Deel 1

  • Minimaal 3 kuren chemotherapie in combinatie met rituximab.
  • De chemotherapie bestaat uit de geneesmiddelen: cisplatinum, cytarabine en dexamethason.
  • De chemotherapie wordt in het ziekenhuis via een infuus toegediend gedurende 3 dagen.
  • Op de eerste dag van de kuur wordt via een infuus rituximab toegediend.
  • De kuur wordt om de 4 weken herhaald.

Deel 2
Tijdens deel 1 van het onderzoek wordt gezocht naar een geschikte donor. De allogene stamceltransplantatie gaat door als de ziekte tijdens de voorbehandeling (deel 1) niet is verergerd.

  • Patiënten worden vlak voor de stamceltransplantatie gedurende 3 dagen behandeld met fludarabine (via een infuus) gevolgd door totale lichaamsbestraling (lage dosis).
  • Patiënten krijgen vanaf enkele dagen voor de stamceltransplantatie langdurig 2 geneesmiddelen: ciclosporine en mycophenolaat mofetil of mycofenolzuur. Deze geneesmiddelen verkleinen het risico op afstoting van de donorstamcellen.
  • De dag na de bestraling vindt de stamceltransplantatie plaats. Dit is vergelijkbaar met een bloedtransfusie.

Is na 3 kuren voorbehandeling (deel 1) de ziekte niet verergerd, maar nog geen donor gevonden? Dan volgen maximaal 3 nieuwe kuren chemotherapie in combinatie met rituximab en kan alsnog transplantatie plaatsvinden indien alsnog een donor is gevonden.

Deel 3

  • Blijkt uit onderzoek dat de ziekte niet goed reageert op de stamceltransplantatie? Dan kan via een soort bloedtransfusie witte bloedcellen van de donor worden toegediend (donor lymfocyten infusie).
  • Deze donor lymfocyten infusie wordt, indien nodig, 2 keer herhaald.

De behandeling wordt gestopt als

  • De behandelend arts vindt dat de gevaren voor de patiënt, bijvoorbeeld door bijwerkingen, groter zijn dan de mogelijke voordelen.
  • De patiënt zelf besluit te stoppen.

Bijwerkingen

Iedere behandeling kan bijwerkingen hebben. Mogelijke bijwerkingen van het onderzoek naar deze nieuwe behandeling zijn:

Chemotherapie (deel 1)

  • Misselijkheid
  • Braken
  • Haaruitval
  • Toename van het gewicht

Rituximab

  • Koorts
  • Koude rillingen
  • Hoofdpijn
  • Vermoeidheid
  • Jeuk
  • Geringe daling van de bloeddruk

Patiënten krijgen medicijnen en eventueel een bloedtransfusie om bepaalde bijwerkingen tegen te gaan.

Chemotherapie en bestraling voorafgaand aan stamceltransplantatie (deel 2)

  • Moeheid
  • Misselijkheid
  • Diarree
  • Pijnlijke zwelling van de speekselklieren
  • Koorts
  • Hoge bloeddruk
  • Trillingen van de handen
  • Stoornissen van de nierfunctie

Stamceltransplantatie

  • Er kan een omgekeerde afstotingsreactie plaatsvinden: donorcellen herkennen het lichaam van de patiënt niet. Hierdoor kunnen verschillende bijwerkingen ontstaan:
  1. Huid: roodheid, branderigheid, jeuk, schilfering
  2. Darmen: buikpijn, diarree
  3. Lever: geelzucht
  • Verhoogd risico op infecties. Patiënten krijgen medicijnen om infecties tegen te gaan.

Extra belasting voor patiënt

  • Deelnemende patiënten worden voorafgaand aan het onderzoek uitgebreid gecontroleerd.
  • Voorafgaand aan het onderzoek vindt soms ook een beenmergonderzoek plaats.
  • Voorafgaand en tijdens het onderzoek vindt regelmatig bloedonderzoek plaats.
  • Tijdens elke kuur chemotherapie en rituximab (deel 1) blijven patiënten 3 dagen in het ziekenhuis.
  • Patiënten worden de eerste 3 maanden na de stamceltransplantatie wekelijks gecontroleerd.
  • Daarna vindt gedurende 2 jaar eens per 3 maanden een controle plaats (beenmergonderzoek, bloedonderzoek, CT-scan).

Onderzoeksgegevens

Wetenschappelijke titel

Allogeneic Stem Cell Transplantation after Reduced Intensity Conditioning for Highrisk Relapsed or Refractory CLL

Kankersoort

  • chronische lymfatische leukemie

Fase trial

II

Maximaal aantal patiënten

50

Initiatiefnemers

HOVON

Goedkeuring

Het onderzoek naar deze nieuwe behandeling is getoetst door een erkende medisch-ethische toetsingscommissie. Deze heeft geoordeeld dat het verantwoord is om de medewerking van patiënten te vragen. Voor meer informatie zie: CCMO.

Vermelding in trialregister:

Meer informatie

Nederlandse titel
Allogene stamceltransplantatie als behandeling voor patiënten met een hoog-risico recidief chronisch lymfatische leukemie (CLL).

Datum laatste controle

17-12-2019

Aanmelden voor deze trial

Wil je meedoen aan deze trial? Bespreek dit dan met je arts. Hij of zij kan beoordelen of je in aanmerking komt. Ook kun je inhoudelijke vragen over de trial met je arts bespreken.

Tip: Neem in elk geval de naam van de trial mee naar je arts.