Hand-voetsyndroom

Tmc over deze informatie
Sommige mensen krijgen door chemotherapie last van hun handen en voeten. Dit heet het hand-voetsyndroom. Dit ontstaat voornamelijk bij het gebruik van het medicijn capecitabine, maar komt ook voor bij andere cytostatica zoals doxorubicine. Waardoor het hand-voetsyndroom precies ontstaat, is niet duidelijk.

U kunt de volgende klachten aan uw handen en voeten krijgen:
  • jeuk
  • roodheid
  • pijn of gevoeligheid
  • zwelling
  • schilferende of vervellende huid
  • blaren
  • infecties van de huid en/of nagels

Krijgt u last van deze klachten? Meld dit dan aan uw arts. Soms is het nodig de dosering (tijdelijk) te stoppen of te verlagen.

Adviezen

  • Vermijd blootstelling aan heel koud of heel heet water. Neem korte, lauwwarme douches. Gebruik huishoudhandschoenen bij het afwassen.
  • Vermijd stevig wrijven, bijvoorbeeld bij het aanbrengen van lotion of bij massage.
  • Gebruik een milde, vochtinbrengende, ongeparfumeerde douchegel of doucheolie.
  • Gebruik een zalf die de huid vet houdt, bijvoorbeeld cetomacrogolcrème. Zo wordt het schilferen minder.
  • Bescherm handen en voeten tegen de zon.
  • Draag goed passende schoenen.
  • Draag katoenen sokken en schokdempende inlegzolen.
  • Vermijd druk op de handen, zoals bij werken in de tuin of door huishoudelijk gereedschap.
  • Vermijd druk op de voeten, zoals bij joggen, aerobics, wandelen, springen, strakke schoenen, hoge hakken.
  • Voorkom huidbeschadigingen aan handen en voeten.
  • Bijt geen nagels.
  • Gebruik geen kunstnagels.
  • Ga bij een eeltlaag naar een pedicure/manicure.
  • Overleg met uw arts over pijnbestrijding. Hij kan eventueel pijnstillers voorschrijven.

Dit zijn algemene adviezen. In uw situatie kunnen andere adviezen gelden. Bespreek dit met uw arts of verpleegkundige. Neem bij twijfel ook altijd contact op met uw zorgverlener.